final znak
Діабетична ретинопатія

Діабетична ретинопатія

Діабетична ретинопатія – судинне ускладнення, яке характерне для всіх видів цукрового діабету.

Найбільш впливовими факторами для розвитку діабетичної ретинопатії є тривалість цукрового діабету та рівень гіперглікемії.

Через 10 років тривалості цукрового діабету діагностується до 60% виникнення діабетичної ретинопатії, а через 15 років – до 80%.

Записатись на прийом

Існує дві основні форми діабетичної ретинопатії – непроліферативна і проліферативна.

Непроліферативна форма діабетичної ретинопатії характеризується ураженням судин дрібного калібру – капілярів, дрібних артеріол і венул, що являє собою мікросудинну ангіопатію.

Проліферативна форма діабетичної ретинопатії супроводжується зростанням новоутворених судин, патологічним просоченням (транссудацією) плазми крові. Вона запускає механізм грубих фіброзних змін на сітківці, тракційного відшарування сітківки або/і крововиливи (гемофтальм), розвиток вторинної неоваскулярної глаукоми та провокує подальшу втрату зору.

Однією з причин виникнення неоваскуляризації (проростання новоутворених судин) є погане кровопостачання сітківки та подальша руйнівна сила патологічного чинника зростання новоутворених судин (VEGF фактор).

Діабетична макулопатія і макулярний набряк супроводжують в більшості випадків будь-яку з форм ретинопатії. Це одні з перших ознак, коли пацієнт починає відзначати зниження гостроти зору.

Досить часто пацієнти не помічають погіршення зору, враховуючи стаж цукрового діабету. Але як показує досвід, лікарі виявляють зміни на сітківці, а в багатьох випадках – тяжкі прояви ретинопатії, попри відсутність скарг.

Дуже важливо, що скринінг пацієнтів з цукровим діабетом – огляд лікаря-офтальмолога згідно зі стажем цукрового діабету та його проявів – дозволяє вчасно виявити перші симптоми захворювання, навіть при відсутності скарг. Тоді початок лікування для профілактики незворотних змін на сітківці відбувається набагато раніше. Це перешкоджає значному зниженню гостроти зору і виникненню сліпоти.

Діагностика діабетичної ретинопатії

 

Існують базові та специфічні методи обстеження пацієнтів із цукровим діабетом для виявлення діабетичної ретинопатії. До базових методів відносять визначення гостроти зору, вимірювання внутрішньоочного тиску, гоніоскопію, обстеження поля зору, В-сканування органу зору (УЗД діагностика), офтальмоскопія та біомікроскопія сітківки. Специфічні методи обстеження включають оптичну когерентну томографію (ОКТ), ЖОВТ-ангіографію, флюоресцентну ангіографію.

 

Оптична когерентна томографія – це метод не інвазивного прижиттєвого обстеження шарів сітківки ока із застосуванням приладів із роздільною здатністю від 1 до 15 мікронів для виявлення патологічних змін сітківки шляхом оцінки її товщини та морфологічних особливостей.

ОКТ-ангіографія – це сучасний метод діагностики в офтальмології, що дозволяє оцінити не тільки товщину сітківки, але і кровообіг сітківки та судинної оболонки неінвазивним шляхом.

Флюоресцентна ангіографія – це інвазивний метод з використанням контрастної речовини флюоресцеїну. Ця речовина заповнює судини сітківки для визначення форми ретинопатії, зон поганого кровопостачання (ішемії), новоутворених судин і ділянок незворотних змін сітківки.

 

Лікування діабетичної ретинопатії

У сучасній медицині існують стандарти лікування діабетичної ретинопатії – це лазерне лікування сітківки та ендовітриальне введення медичних anti-VEGF препаратів, які профілактують подальше прогресування ретинопатії.

Ендовітриальне введення медичних anti-VEGF препаратів спрямовано на блокування дії патологічного фактора росту новоутворених судин, що допомагає зберегти, а іноді навіть підвищити гостроту зору.

Лазерне лікування сітківки є одним з методів лікування, який нормалізує рівні факторів росту новоутворених судин, покращує оксигенацію сітківки та викликає зворотний розвиток неоваскуляризації. Цей метод лікування застосовують при препроліферативній та проліферативній діабетичній ретинопатії.

Панретинальна лазерна коагуляція (ПРЛК) сітківки є «золотим стандартом» у лікуванні діабетичної ретинопатії. В оцінці ефективності ПРЛК використовують критерії зменшення тяжкості діабетичної ретинопатії, регрес новоутворених судин, профілактику сліпоти або збереження працездатності у віддалений період спостереження за станом пацієнта.

Своєчасне направлення пацієнта до фахівця для проведення панретинальної лазеркоагуляції дозволяє стабілізувати стан сітківки та зберегти зорові функції. Це зменшує кількість пацієнтів, яким надалі необхідне хірургічне лікування.

Приходьте до нас

  • Інноваційна офтальмологія

    Більше 30 років професійної роботи.
    Наукові дослідження і практика сучасного лікування.

  • Лікування офтальмологічних захворювань дітей і дорослих.

    Досвід тисяч операцій з найскладнішою патологією у дітей і дорослих.
    Консервативне і оперативне лікування складних патологій.
    Психологічна підтримка кожного клієнта.

  • Широкий спектр офтальмологічних послуг.

    Сучасні діагностичні прилади і лазерні установки.
    Кращі хірурги.
    Якісна діагностика.

Запишіться до лікаря

вул. Пирогова, 47 А
(ТРЦ «Ізумруд», 4 поверх)
м. Вінниця