final znak
Лікування катаракти - клініка професора Сергієнка

Лікування катаракти

Лікування катаракти – один із найактуальніших офтальмологічних запитів. Катаракта (грец. – катарактес – «водоспад») асоціюється з ефектом бачення, як через матове скло, що закриває зіницю. Катарактою називають помутніння кришталика ока. Катаракта зустрічається в будь-якому віці. Катаракта буває: вроджена, травматична, ускладнена, променева, може бути викликана загальними захворюваннями організму. Але найчастіше зустрічається вікова катаракта, яка розвивається у людей після 50 років. Початкову стадію катаракти самостійно важко помітити. З часом катаракта створює вплив на якість та гостроту зору: виникають проблеми під час роботи на близькій відстані (читання, робота за комп’ютером). Відчувається дискомфорт у виконанні повсякденних справ: погіршення зору в сутінки, відчуття постійного туману перед очима, загальне зниження зору. Усе це негативно впливає на якість життя людини.

Записатися на прийом

Катаракта молодшає, раніше вона «дозрівала» до 70 років, зараз же багато випадків і серед сорокарічних. До 2050 року вчені прогнозують збільшення випадків захворювання на катаракту у два рази. Серед людей в похилому віці катаракта зустрічається найчастіше. Кришталик, що знаходиться в оці людини, виконує роль «природної лінзи», здатної заломлювати та пропускати промені світла. Знаходиться кришталик в центрі очного яблука між склоподібним тілом і райдужкою. Коли людина молода, її кришталик має прозору структуру, він відрізняється підвищеною еластичністю, здатний змінювати форму, наводити фокус за лічені секунди. Завдяки цьому людина може бачити однаково добре – як далеко, так і поблизу.

При настанні катаракти відбувається повне або часткове помутніння кришталика, в результаті цього тільки мала кількість сонячних променів здатна потрапляти в око. Це призводить до зниження зору, при цьому людина бачить розмито та нечітко. З часом може спостерігатися прогресування захворювання: збільшення області помутніння та відповідно – зниження зору. Якщо лікування при катаракті не буде проведено вчасно, це може призвести до повної сліпоти.

Основна скарга пацієнтів з катарактою – погіршення зору на будь-якій відстані. Якщо запитати у пацієнта “як Ви бачите?”, він відповість: “розмито, як через матове скло”. Єдиним методом лікування катаракти є хірургічне втручання. Цей метод називають “перлиною” хірургії.

Причини виникнення катаракти:

 

 • генетична схильність
 • травми ока (хімічні, механічні, контузійні травми)
 • різні очні захворювання (у тому числі глаукома, короткозорість високих ступенів)
 • ендокринні розлади (порушення обміну речовин, цукровий діабет, авітаміноз)
 • променеве, НВЧ і ультрафіолетове опромінення
 • тривалий прийом лікарських препаратів
 • підвищена радіація
Причини виникнення катаракти

Основні симптоми катаракти:

 

 • погіршення зору в сутінках і вночі
 • кольори виглядають блідими
 • бачення, як крізь матове скло
 • складність при підборі окулярів
 • ореоли та засвітлення навколо вогнів
 • двоїння в очах
Основні симптоми катаракти

Небезпека при катаракті:

 

Вторинна глаукома

 

Можливість ДТП

 

Ризик впасти зі сходів

 

Повна втрата зору

 

Стати недієздатним

Незалежно від того, який у вас тип катаракти, лікування завжди хірургічне

 

Небезпека при катаракті
 • Запишіться на прийом до офтальмолога, якщо помітите зміни у вашому зорі
 • Перерахуйте симптоми, які відчуваєте, включаючи ті, які можуть здатися не пов’язаними з причиною, по якій ви запланували зустріч
 • Складіть список всіх ліків, вітамінів або добавок, які приймаєте
 • Якщо ваш лікар визначить, що у вас катаракта, вас можуть направити на операцію з видалення катаракти.

Факоемульсифікація – сучасна мікрохірургічна операція, при якій ультразвуком видаляється помутнілий кришталик і на його місце ставиться ІОЛ (інтраокулярна лінза). Факоемульсифікація проводиться амбулаторно. Процедура швидка, безпечна і безболісна, яка дозволяє пацієнтові того ж дня повернутися додому.

Сучасна хірургія катаракти нині представлена ультразвуковою факоемульсифікацією з імплантацією інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Цей метод є «золотим стандартом» хірургії у всьому світі. Він передбачає руйнування і видалення кришталика за допомогою ультразвуку через малий розріз, що самогерметизується.
Показаннями до видалення кришталика є також рефракційні порушення зору: міопія, гіперметропія, астигматизм. Всі операції факоемульсифікації з імплантацією ІОЛ виконуються амбулаторно (за принципом «хірургія одного дня»), з подальшим післяопераційним оглядом на наступний день. Обов’язковою є присутність анестезіолога в операційній. У нашій клініці вибором методу анестезії є інстиляційна (крапельна) і субтенонова анестезія.

Перед операцією пацієнт проходить комплексне офтальмологічне обстеження на сучасному обладнанні. Для проведення точних розрахунків використовується кілька методик, у тому числі ІОЛ-майстер і Verion-система, яка призначена для розрахунку сили та положення інтраокулярної лінзи (ІОЛ) і планування етапів операції при хірургії катаракти. Під час операції хірург використовує одноразові матеріали та різні типи сучасних високоякісних інтраокулярних лінз, в т.ч. мультифокальні та торичні, для корекції астигматизму.

Хірургія катаракти є безшовною завдяки розрізам, які самогерметизуються та не вимагають накладення швів. Ефективність лікування будь-якого оперативного втручання, в тому числі й катаракти, залежить від виконання пацієнтом призначених рекомендацій.

Навігаційно-діагностичний комплекс Verion ®

Навігаційно-діагностичний комплекс Verion ® – це пристрій, який виконує ряд завдань, забезпечуючи в кінцевому підсумку, ідеально правильне розташування інтраокулярної лінзи безпосередньо в оці пацієнта.

Пристрій складається з діагностичного і хірургічного модуля, пов’язаних між собою цифровим каналом передачі даних.

Застосування комплексу Verion дозволяє:

 

 • індивідуально для кожного пацієнта запланувати хід операції, з урахуванням особливостей всіх структур ока пацієнта;
 • зробити вибір інтраокулярної лінзи з урахуванням численних параметрів;
 • надалі, під час операції здійснювати навігацію всіх етапів операції у вигляді електронних міток в окулярі мікроскопа при безпосередній проєкції на око пацієнта.

Етапи роботи на апараті Verion ®

Фіксація зображення на очах пацієнта з високою роздільною здатністю.

Verion ® допомагає хірургу планувати хірургічні операції, відбувається розрахунок і розставляння цифрових міток на цифровому зображенні очей пацієнта. На цьому етапі відбувається експорт контрольного зображення і всіх даних передопераційних вимірювань в операційну, в спеціальний модуль з цифровим маркером.

Інтраопераційний. Verion використовує цифровий маркер, пов’язаний з мікроскопом, для одночасного відображення всіх даних. Це дозволяє хірургу з ювелірною точністю провести всі необхідні маніпуляції в оці. Всі подробиці хірургічного плану і самої операції фіксуються апаратом Verion для виключення будь-якого відхилення від наміченого індивідуального плану операції. Таким чином, досягається ідеально правильне розташування лінзи в оці, і відповідно – максимально висока гострота зору для кожного пацієнта.

Навігаційно-діагностичний комплекс Verion

Що можна зробити, щоб захистити свій зір?

 

 • Носіть сонцезахисні окуляри та капелюх з полями, щоб заблокувати потрапляння сонячних променів
 • Дотримуйтеся здорового харчування. Рекомендується вживати зелені листові овочі, фрукти та інші продукти з антиоксидантами
 • Відмовтеся від куріння
 • Якщо вам 60 років і більше, проходите розширене обстеження очей щонайменше один раз на рік.
Що можна зробити, щоб захистити свій зір

Основні етапи операції з видалення катаракти:

 

 • Місцева анестезія – проводиться крапельно без уколів
 • Мікророзріз – не більше 2 мм
 • Вводиться спеціальний наконечник
 • Ультразвукове дроблення кришталика
 • Видалення залишків старого кришталика
 • Розміщення інтраокулярної лінзи
 • Самогерметизація розрізу без необхідності накладення швів.
Основні етапи операції з видалення катаракти

Що дозволено після операції:

 

Вмиватися

 

Приймати душ

 

Спати на боці

 

Нахилятися (ненадовго)

 

Телевізор, книги, комп’ютер (за тиждень)

Що дозволено після операції
Лікування катаракти в Клініці професора Сергієнко

Приходьте до нас

 • Інноваційна офтальмологія

  Більше 30 років професійної роботи.
  Наукові дослідження і практика сучасного лікування.

 • Лікування офтальмологічних захворювань дітей і дорослих.

  Досвід тисяч операцій з найскладнішою патологією у дітей і дорослих.
  Консервативне і оперативне лікування складних патологій.
  Психологічна підтримка кожного клієнта.

 • Широкий спектр офтальмологічних послуг.

  Сучасні діагностичні прилади і лазерні установки.
  Кращі хірурги.
  Якісна діагностика.

Запишіться до лікаря

вул. Пирогова, 47 А
(ТРЦ «Ізумруд», 4 поверх)
м. Вінниця