final znak

Макулярний розрив (МР), або макулярний отвір, – це дегенеративне захворювання центральної області сітківки (макули). Симптомами МР є затуманення зору, спотворення прямих ліній і предметів, деформація або зникнення частини зображення. Макулярні отвори виникають внаслідок натягу внутрішніх шарів сітківки зміненим і ущільненим склоподібним тілом. МР – це захворювання, яке проходить кілька стадій. У першій стадії захворювання, яка часто проходить безсимптомно і фіксується тільки за допомогою спеціальних методів дослідження приблизно в 60% випадків відбувається самолікування і самостійне закриття дефекту сітківки.

При прогресуванні і переході в другу стадію відбувається поява наскрізного дефекту сітківки, зорові порушення прогресують. Гострота зору в цій стадії може залишатися досить високою. Але перехід захворювання в другу стадію говорить про те, що отвір буде мати тенденцію до розширення. Якщо на початку захворювання ширина дефекту сітківки може досягати 180-200 мкм, то при старих розривах дефект може бути 1500-2000 мкм і більше.

У міру погресування макулярного розриву відбуваються дегенеративні зміни в усіх шарах сітківки, що зменшує шанси на закриття розриву. Ефективним є тільки хірургічне лікування макулярних розривів. Хірургію застосовують, починаючи з другої стадії захворювання. Чим в більш ранній стадії проведена хірургія, тим більше шансів у людини на відновлення зору. При початкових стадіях захворювання успіх хірургічного лікування після операції досягає 95-100%. При великих і застарілих розривах сітківки знижується ефективність первинної хірургії макулярного отвору, повторні операції можуть бути необхідні до 20% пацієнтам.;

Рекомендацією вітреоретінальних хірургів є більш рання хірургія, оскільки вона дає швидке відновлення анатомії і функцій сітківки і, що дуже важливо, можливість читання.

Відновлення зору після операції

Після хірургії сітківки зір поліпшується протягом перших 6-12 місяців. При успішній хірургії поліпшення зорових функцій відзначається вже на першому тижні після операції, але остаточний результат з поступовим підвищенням гостроти зору буде протягом року.

Рівень відновлення зорових функцій в значній мірі залежить від розміру розриву, стадії і тривалості захворювання. При розривах другого ступеня більшість пацієнтів відновлюють можливість читати оперованих оком, поступово зменшуються спотворення і деформація предметів. У чому більш пізній стадії проводиться оперативне лікування, тим гірше результат. Але, навіть при частковому відновленні зору після операції зорові функції краще, ніж на оці з неоперованим макулярним розривом.

У кого частіше зустрічаються макулярні розриви?

МР частіше зустрічаються у жінок (в періоді постменопаузи), ніж у чоловіків. У більшості випадків зміни носять двосторонній характер, але на другому оці захворювання може бути в початковій стадії і не переходити в стадію наскрізного розриву. Особливою групою макулярних розривів є ускладнені макулярні розриви після травм і контузій ока, при високій короткозорості, сенільні макулярні розриви і після хірургії відшарування сітківки. Результати хірургії (анатомічні і функціональні) після ускладнених розривів гірше, ніж після первинних идиопатических МР.

Обмеження і режим життя у пацієнтів після операції

Зазвичай хірургія макулярних розривів завершується повітряною або газовою тампонадою. Пацієнту рекомендовано положення обличчям вниз протягом перших трьох днів після операції. Чим суворіше пацієнт дотримується положення «обличчям вниз», тим більше шансів на закриття дефекту сітківки і поліпшення зорових функцій. Порушення режиму «обличчям вниз» призводить до контакту газового міхура з кришталиком, що веде до його помутніння і зниження зору в подальшому не від основного захворювання, а внаслідок розвитку катаракти. Протягом періоду перебування газового міхура в оці заборонені авіаперельоти і підйом в гори вище двох тисяч метрів, оскільки в даних умовах газ може розширюватися і приводити до різкого підвищення внутрішньоочного тиску. Звичайними рекомендаціями є використання антибактеріальних і протизапальних крапель в ранньому післяопераційному періоді. Після розсмоктування газу пацієнти можуть повертатися до свого звичайного способу життя.

Методи хірургічного лікування

Ефективність різних хірургічних методик макулярних розривів є предметом жвавої дискусії останніх кількох років. Результатом цього стало значне поліпшення результатів хірургії. Загальноприйнятим є хірургія тонкими інструментами малих калібрів 23, 27, 25 гейч (тонше інсулінової голки). Технологічно операції на сітківці нагадують ендоскопічні, коли всі маніпуляції виконуються через 3 проколи в оці. Після видалення частини СТ і звільнення сітківки від сковування її поверхню мембран, очі заповнюються газом, який буде сприяти більш швидкому закриттю розриву після операції. На сьогоднішній день класичною є безшовна хірургія макули. Методи пластики макулярних розривів, що застосовуються хірургом залежать від хірургічної школи.

Ускладнення хірургії макулярних розривів

1) Незарощення після операції макулярного розриву є одним з несприятливих наслідків хірургічного втручання. Гірше піддаються лікуванню розриви на очах з високою короткозорістю, посттравматичні, великі і гігантські розриви. У разі невдачі первинної хірургії пацієнтам рекомендується повторна операція із застосуванням спеціальних видів пластики макулярного розриву (пр. Застосування збагаченої плазми крові).

2) Прогресування катаракти після операції часто супроводжує хірургії макулярних отворів. Тому на очах з початковою катарактою і підвищеними ризиками пргресування помутнінь кришталика після операцій, хірурги пропонують комбіновану операцію – факоемульсифікацію катаракти з імплантацією ІОЛ + задня закрита вітректомія.

3) Локальні зміни сітківки після операції. Можуть виникати локальні стоншування шарів сітківки, що призводить до виникнення пропущених кадрів поля зору. Поява таких ускладнень залежить від майстерності хірурга і ступеня складності випадку.